אני פונה במאמר הזה לכלל הזוגות. נושא הבגידה הפך לצערנו לתופעה שאינה חריגה ונפוצה בקרב הזוגות, והשאלה מה מביא את המערכת הזוגית למצב זה? הכיצד בחירת בן זוג, חברות בין בני הזוג, בניית מערכת משפחתית המביאה לשותפות לחיזוק הקשר בין בני הזוג, יוצרת מצב בו מתפלגים דרכיהם? והמצב ביניהם הולך ומתרחק ושניהם פועלים בשני קווים מקבילים ורחוקים זה מזה.

 

מהי בגידה?

ישנים מאפיינים רבים למצב זה. הפרנסה הנושפת בעורף להתפרנס בכבוד. רמת החיים שאנחנו רוצים להעניק לילדנו, ההתעסקות במכשירים הניידים שהם חלק בלתי נפרד מחיינו עד כדי איבוד הגבולות.

עד כמה ועל חשבון מי ומה זה בא? התקשורת פוחתת כל אחד עסוק בעצמו, התכנים בתקשורת רדודים ושטחיים אין עומק או שיחות נפש, ואז מתחיל להיווצר מצב של שיעמום. יחסי בני הזוג נעשים אחת ל…. ונוצרת ריקנות, כירסום בנפש, בדידות ותסכול מהמצב הקיים.

מצב שנמשך ומעמיק את הפער בין הזוגות, ואז מתחילות זליגות החוצה חיפוש עניין, ותאמינו לי ניתן למצוא בשפע ישנם עוד "ריקניים" בודדים מתוסכלים המחרחרים ומחפשים עניין ואדרנלין.

חשוב לי לציין שהטיפול הזוגי בבגידה הינו מן הקשים בעבודה הטיפולית. זהו מצב שבו הסתיים פרק א' שלהם בזוגיות ולפרק ב' קיימות שתי אופציות: גירושין או שיקום ארוך. אני מדגישה נתון מאוד משמעותי: אל תוותרו על המערכת הזוגית תלחמו עבורה. כיוון שעדיף ברוב המקרים לשקם את המערכת הזוגית המקורית מאשר פרק ב' בזוגיות אחרת עם ילדים שאינם שלך, ואז ישנם געגועים וכמיהה לילדים שלך. כמובן לא בכל מצב ממליצה להישאר אלא אם כן קיימים יסודות הרסניים המלווים באלימות ומצבי קיצון של אל חזור.

אני מצרפת מכתב שקיבלתי לפני מספר ימים מאחת המטופלות שלי. מתב אישי המתאר מצויין את החששות של כל אחד ואחת מאיתנו

איך להתמודד עם בגידה?

"אחת מהמשימות הכי מורכבות שהיו לי בחיים עד היום הייתה המשימה לשכנע את בעלי להגיע איתי לייעוץ זוגי. האמת היא שלא הייתי בטוחה לגבי העניין הזה בעצמי, אך לאחרונה יצא לי לשמוע על הרבה זוגות שכן עברו את החוויה הזאת ושיצאו מרוצים. אני מודה שהיו לי ספקות, דילמות והרבה חששות, כי גם אני בעצמי מעולם לא הייתי אצל פסיכולוג או אצל יועצת כלשהי. עם זאת, היה לי ברור שאם אני לא עושה את זה, בסופו של דבר כל האהבה הנפלאה שלי עם בעלי תיעלם. לגלות שהוא בגד בי, היה עם מישהי אחרת ואפילו התאהב בה זה היה רגע נוראי שנלווה אליו קושי גדול. מצד שני, כן יכולתי להודות בפני עצמי שאולי במשהו אני גם הייתי זו שקצת דחפה אותו החוצה. לכן בסופו של דבר החלטתי לדבר איתו. ביקשתי, ניסיתי לשכנע ובסוף הלכתי לפגישה ראשונה אצל יועצת זוגית נפלאה ששינתה את חיינו. לכן, אם גם אתם חושבים על האפשרות הזאת ומתלבטים, אני בהחלט יכולה להמליץ לכם על התהליך הזה ובעיקר – על היועצת הנפלאה שאיתה דיברנו ושאיתה עברנו את החוויה המיוחדת הזאת.

מה באמת קורה בחדר היועצת?

אני זוכרת שלפני שהחלטתי לקבוע לבעלי ולי פגישה אצל היועצת, הייתי בחרדות. מה באמת קורה שם? עד כמה אני צריכה לחשוף את הכול? והאם עכשיו אני צריכה להתחיל לדבר על בעיות הסקס שלי עם בעלי עם גורם נוסף? אני חייבת לציין שאפילו הטרידה אותי המחשבה איך מעוצב חדר היועצת ועד כמה היא תיתן לנו משימות שונות למהלך השבוע בין פגישה לפגישה. בסופו של דבר, כבר כאשר נכנסתי עם בעלי לחדר היועצת ידעתי שבחרתי נכון ושאני יכולה להיות רגועה. משהו בפנים המוארות והמרגיעות שלה מיד עשה עלי אפקט נהדר, אך מה שהיה עוד יותר מפתיע, זה שראיתי את בעלי נרגע. כל הכעס עזב אותו, הוא הקשיב ובעיקר דיבר. כך יצא שכבר אחרי הפגישה הראשונה יצאנו משם בעלי ואני והצלחנו לדבר חמש דקות בלי לריב. הטונים שלנו פתאום חזרו להיות דומים לטונים שהיינו משתמשים בהם לפני שנים ובבת אחת משהו נפתח. אומנם זה נכון שגיליתי גם שייעוץ זוגי זה לא קסם וזו עבודה קשה עם עליות וירידות, אך מצד שני, ממש כבר מהרגע הראשון הרגשתי שאני בתהליך שנכון לי. לקחת בחשבון אפילו את העובדה שאולי בסופו של דבר בעלי ואני כן נחליט להיפרד, אך לפחות ידעתי שאם זה מה שיקרה – עשיתי הכול כדי למנוע זאת.

אדם שאפשר להיפתח אליו 

ממה ששמעתי מזוגות חברים אחרים שיצאו להרפתקה כמו ייעוץ זוגי, לא כולם הצליחו במשימה. כלומר, הם היו בתהליך של ייעוץ זוגי שנה שלמה ולפעמים גם יותר אך למען האמת, לא שני בני הזוג הרגישו בנוח לדבר ולהיפתח. אצלי ואצל בעלי החוויה הייתה שונה והכול בזכות היועצת שלנו. כבר מהרגע הראשון היא הבינה מי אנחנו ומה האופי של כל אחד מאיתנו. בצורה כזאת היא ידעה איך להוציא מכל אחד מאיתנו את הצד הרך יותר ואת הצד המתקשר, מה שבסופו של דבר גם גרם לשינוי. לכן אני בהחלט ממליצה לפנות אל היועצת שעזרה גם לנו, כי אין דבר חשוב יותר מאשר להרגיש שאתם, שניכם, יכולים לדבר עם היועצת. זה חשוב להרגשה ובעיקר להצלחת התהליך, כי אסור לשכוח שבסופו של דבר זוגיות זה אחד מהדברים הכי חשובים שיש לכולנו בחיים."

לפרטים נוספים וייצירת קשר לחצו כאן

בהצלחה,

עדנה נהוראי