מעמדו של הקורבן במערכת הזוגית. אמירה שיוצרת הסתייגויות רבות והרמת גבה מצד בני הזוג. בסולם הרצף, הקורבן מתנהל ומגיב באופנים שונים ורבים. ישנה קורבנות קיצונית של כניעה מוחלטת והעלמות הזהות העצמית, מצב המהווה תמרור אדום עבור הקורבן ביחסיו עם הבן זוג. לא תמיד קיימת אפשרות מצד הקורבן לזהות מצב זה, והוא צריך עזרה.

הקורבן במערכת הזוגית

"מצב קורבני אחר הינו מצב של אחד מבני הזוג שהוא דומננטי אסרטיבי ושולט במערכת ועל פיו ישק דבר. מצב זה גורם לצד השני תסכול עצום וייאוש הנרקם בהדרגה עד כדי זעקה ופריצה החוצה.

חשוב לזהות ולראות את השינוי שחל וגורם למרד וזעקה "לא רוצה יותר" – מצב זה מוביל למשבר במערכת הזוגית. ויש לפנות למטפל מקצועי ומיומן שאמור לסייע לבני הזוג ליצור איזון הדרגתי ביחסי הכוחות ביניהם.

הקושי ביחסים אלו ליצור שינוי ולגרום לצד האסרטיבי והדומננטי לקבל ולהכיל את בן או בת הזוג. בהצלחה,

המון אנשים שאני מכירה ממש חוששים מטיפול וייעוץ זוגי כאילו שזה משהו שלא לרמתם. אני מצרף מכתב שקיבלתי לאחרונה בכדי להמחיש את הצורך. אני מאמינה שכל אחד יעשה את החישוב שלו לגבי הדברים החשובים באמת בחיים

הייעוץ שהציל לנו את הנישואים

לא מעט אנשים חווים משברים שונים בחיי הנישואים והאמת היא, שאפשר להבין מדוע זה קורה. למען האמת אפילו אנחנו מכירים אישית לפחות ארבעה זוגות חברים שבסופו של דבר בחרו להתגרש, כך שזה ממש לא מפתיע שכאשר התחלנו להבין שמשהו לא בסדר בזוגיות שלנו – נלחצנו. אשתי לא הייתה מוכנה לוותר או לחכות ולראות מה יהיה, וזה למעשה מה שגרם לה ללחוץ עלי ככה על ייעוץ זוגי. אני חייב להודות שאופציה של ייעוץ זוגי נראתה לי לא מוצלחת במיוחד, כי מה פתאום שאני אשב עם אשתי אצל יועצת ואתחיל לספר לה על כל מה שלא טוב בחיי הנישואים שלי? עם זאת, הבנתי שאם אני לא משתף פעולה עם אשתי המצב הולך ונהיה גרוע מרגע לרגע, כך שבסופו של דבר אמרתי לה – כן. אין לי מילים לתאר את המבוכה שהרגשתי כשנכנסתי עם אשתי לחדר של היועצת, אך מצד שני, אני יודע לומר בוודאות שאותו ייעוץ זוגי שהעניקה לי היועצת המוצלחת זה בדיוק מה שהציל את חיי הנישואין שלי.

מקום שאפשר לדבר בו בנחת

בחיי היומיום אשתי ואני עובדים קשה במיוחד, מה שלא באמת משאיר לנו זמן לדבר או לצאת מהשגרה. האמת היא שהיום, אחרי שעברנו חוויה מיוחדת כמו ייעוץ זוגי, אני יודע לומר שחשוב לעצור וכן להקדיש זמן לזוגיות, כי זה לא משהו שקורה מעצמו. עצם העובדה שנכנסים לחדר מוגן, יושבים בו פעם בשבוע ומדברים על מה שבאמת מטריד – זה כל מה שעושה את ההבדל. בנוסף, במקרה של אשתי ושלי גם בחרנו יועצת נהדרת שיודעת לגרום לכל אדם להרגיש בנוח, כך שזה לא פלא שהחוויה באמת עשתה לנו טוב. אני אומנם זוכר את הפעם הראשונה שבה ביקשה ממני היועצת לדבר, ואין ספק שהרגשתי מאוד לא בנוח, אך מהר מאוד זה עבר. האמת היא, שגם במבט לאחור ברור לי שמהר מאוד הצלחתי להרגיש בנוח רק בגלל היועצת עצמה. היא ידעה לגרום לי להיות נינוח, להבין שאני לא היחיד שקשה לו ולגרום לאשתי ולי להבין שמשברים זוגיים הם חלק מהחיים. אומנם זה נכון שלא תמיד ייעוץ זוגי זה משהו שפשוט להתמודד איתו כי החוויה הזאת כוללת גם נגיעה בנושאים לא נעימים, אך יחד עם זאת, זה בדיוק מה שגרם לנו להתאהב מחדש. למען האמת, אני די בטוח שאם לא היינו פונים לאופציה הזאת בהחלט יכול להיות שהיינו מוצאים את עצמנו גרושים כבר, כך שאני לא מצטער על הבחירה לנסות את הייעוץ הזוגי.

ייעוץ עם משימות, מטלות ופעילויות

לפני שלקחתי חלק בחוויה כמו ייעוץ זוגי לא באמת ידעתי במה דברים אמורים והאמת היא, שהייתי קצת טרוד. לא ידעתי למה לחכות ולא היה לי ברור האם יש גם משימות ומטלות שונות שצריך לבצע בין שבוע לשבוע. יתרה מכך, אני אפילו מודה שבהתחלה, כאשר היועצת נתנה לנו כמה משימות, זה היה נראה לי לא מתאים ולא רציני. עם זאת, הבנתי שאין לי ברירה, שיתפתי פעולה ומיד התחלתי להבין את החשיבות של כל הפרטים הללו. להתמודד עם משימה פשוטה כמו להכין לאשתי ארוחת ערב רומנטית זה משהו שהיה כל כך זר לי, עד כי לא ידעתי מאיפה בכלל מתחילים. מה שכן, כל הדברים הקטנים הללו הם אלה שעושים את ההבדל והופכים זוגיות לטובה יותר, כך שאין לי ספק שהייעוץ הזוגי עשה לי ולאשתי רק טוב."


לחצו כאן בכדי ליצור איתי קשר

עדנה נהוראי